Su tesisatı nasıl Yapılır?

Soğuk Su tesisatı

Çelik Borularla döşemın Döşenmesi: Galvanizli olan çelik boru mengeneye yeterli bir uzaklıkta bağlanmalıdır. Boru ölçü alınarak işaretlenmelidir. Daha sonrasında işaret bölgesinden kesilip diş açımı için boru ağzı temizlenmelidir.

Sonra boru çapına uygun olan pafta lokması pafta gövdesine takılmalıdır. Pafta cırcır yönüne ayarlanmalı ve borunun diş açılacak olan ucuna takılmalıdır. Paftaya boru eksenine doğru dik baskı uygulanmalı ve pafta saat yönüne doğru çevrilmelidir.

Dişler tutturulup dişlere makine yağı damlatılıp paftanın ısınmaması ve ayrıca rahat bir diş açılımı sağlanır. Diş boyu kesinlikle pafta noktasını 2 diş kadar geçmelidir.

Galvanizli olan çelik borular ek parçası ile birleştirildikten sonrasında yön değişimleri yapılmalıdır. Bu borulara asla bükme, eğme ve kaynak benzer biçimde işlemler bilhassa sıcak işlemler yapılmamalıdır.

Su döşemı iyi mi Yapılır?
Soğuk Su tesisatı
Çelik Borularla tesisatın Döşenmesi: Galvanizli olan çelik boru mengeneye kafi bir uzaklıkta bağlanmalıdır. Boru ölçü alınarak işaretlenmelidir. Daha sonrasında işaret bölgesinden kesilip diş açımı için boru ağzı temizlenmelidir.

Sonrasında boru çapına uygun olan pafta lokması pafta gövdesine takılmalıdır. Pafta cırcır yönüne ayarlanmalı ve borunun diş açılacak olan ucuna takılmalıdır. Paftaya boru eksenine doğru dik baskı uygulanmalı ve pafta saat yönüne doğru çevrilmelidir.

Dişler tutturulup dişlere makine yağı damlatılıp paftanın ısınmaması ve ayrıca rahat bir diş açılımı sağlanır. Diş boyu kesinlikle pafta noktasını 2 diş kadar geçmelidir.

Galvanizli olan çelik borular ek parçası ile birleştirildikten sonra yön değişimleri yapılmalıdır. Bu borulara asla bükme, eğme ve kaynak benzer biçimde işlemler bilhassa sıcak işlemler yapılmamalıdır.

 

Aksi takdirde boru kaplaması olan galvaniz kendi özelliğini kaybedip borunun korozyona uğramasına neden olacaktır.

Mutlak suretle borunun oluşturulan dişi üzerine sızdırmalık malzeme sarılmalıdır. Bu malzeme teflon bant veya keten olabilir. Fakat en iyi araç-gereç kendirdir. Teflon bant sadece silikon esaslı bir malzemedir. Bilhassa uzatma parçası, musluk ve vana gibi krom nikel kaplı olan malzemeler için teflon bant kullanılmalıdır.

Sızdırmazlık malzemesi sarılmış olan borunun dişine ek parça takılıp sıkılır. Ek parça fazla aşama de sıkılmamalıdır çünkü fazla bir halde sıkılan ek parça çatlayabilir. Bu şekilde bir vaziyet ise su kaçaklarına enden olabilir. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise borunun son iki dişinin sıkılmaması gerektiğidir. Boru birleşimi sonrasında kalan kendir temizlendikten sonrasında estetik bir halde güzel görünmesi sağlanmalıdır.

Döşem bakir borular

BAKIR BORULARLA TESİSATIN DÖŞENMESİ

Bilhassa bakır borular ülkemizde minik tesislerde üretilmektedir. Bakır borular çelik borulardan daha pahalıdır fakat çelik borulardan çok daha hafifçe ve montajları kolaydır ek olarak korozyona dayanıklıdır. Bakır olan borular yumuşak veya sert olabilirler. 22 mili metre çapında olan bakır boruların yumuşak olan türleri düz çubuk şeklindedir.

Bakır olan boruların et kalınlığı fazla yoktur ve bu yüzden de bakır olan borular dişli bağlantılar için uygun değildir. Bakır borular havaşlı, lehimli, kordonlu ve yüksüklü olarak birleştirilmelidir.

Plastik Borularla döşemın Döşenmesi
Polipropilen (Pp) türündeki plastik borular temiz su tesisatı için kullanılan termo setting plastik özelliğini taşıyan borulardır. Bu nedenle ısıl işlem yapılıp sonra birleştirilmesi gereken borulardır. Plastik boruların 230°C–250°C kadar ısıtılması, plastik borulara kolayca şekil alıp yine aynı cins plastik ile yapışabilme özelliğini kazanmıştırrır.

Plastik boru ile plastik boru ek parçalarının aynı firmanın ürünü olduğundan kararlı olmalısınız.

İhtiyaç kadar plastik boru kesilmeli ve plastik borunun kaynak ucu iyice temizlenmelidir. Plastik borunun ucu kaynak uzunluğu derecesinde işaretlenmelidir. Daha sonrasında 230°C–250°C kadar ısınmış olan füzyon kaynak makinesi lokmalarına boru ve boru ek parçası aynı anda takılmalıdır.

Daha sonra 10 saniye kadar beklenmeli ve hiç kıpırdatmadan düzgünce hafif bir şekilde bastırarak beklenmelidir. Üçlüler küçük çapta olanlar için geçerlidir.

Sıcak Su Tesisatı

Çelik Borularla tesisatın Döşenmesi: Soğuk su tesisatı döşenirken hem de sıcak su tesisatı da döşenmelidir.

Bakır Borularla tesisatın Döşenmesi
Isı döşemında, kombilerde, şofbenlerde sanayi ve ev tipi klimalarda, yerden ısıtma sistemlerinde, güneş enerji sistemlerinde, naturel gaz döşemı ve eşanjörlerde bu bakır borular önemli bir kullanıma sahiptir.

Plastik Borularla tesisatın Döşenmesi

Plastik olan borular altyapı malzemesi olarak kullanılan çok iyi bir malzemedir. Kullanılan sıcak su çok fazla yüksek sıcaklıkta olmayacağından ve borular döşemelerin içinde kalacağı için dayanımsal olarak ideal bir borudur.

Eğer yüksek ısı isteniyor ise bu bölgelerde alüminyum folyolu olan borular kesinlikle kullanılmalıdır.

Bu borular piyasada PPRC kısaca Polipropilen Random Copollimeriset adı ile bilinmektedir. Folyolu olan boruların üzerleri alüminyum kaplı olduğundan sızdırmaya karşı dayanımı yüksek ve uzama kat sayısı düşüktür.

Su tesisatiIslak Mekânlarda tesisatın Döşenmesi

Mutfak, banyo ve tuvaletlere binalar üzerinde ıslak zemin adı verilmektedir. Islak olan hacimler dairenin büyük bir alanını kaplamaktadır. Dairelerin bu bölgelerinde dairenin suya ihtiyacı giderilmektedir. Sıhhi döşem ise su kullanım alanları, ihtiyaca nazaran bu alanlarda toplanmaktadır.

Gerçekten ihtiyaç yok ise kısaca zorunlu olmadıkça temiz su boruları dairelerde sıva altı döşenmelidir. Borunun sıva altı döşemesi ile terleme vakaı önlenmektedir. Katlara yükselen kolon boruları sıva üstü döşenmelidir.

Döşeme içinden yahut duvara artık su boruları döşenmelidir. Duvar yüzeyinden ise artık su kolon boruları döşenmelidir. Daha sonrasında bu borular fayans altına alınır. Döşeme üstünden veya düşük döşeme ile yataydaki atık su boruları döşenir. Daha sonra döşeme kaplaması ile üzerleri döşenmelidir.

Banyo

Banyo içinde lavabo, yer süzgeci, klozet, çfakatşır makinesi veya küvet benzer biçimde vitrifiye malzemeler kullanılmaktadır. Banyo odaları düzenlenirken kapının düzgün ve tam olarak açılmasına dikkat edilmelidir. Bilhassa çfakatşır makinesi banyoya konulmak isteniyor ise makinenin konulduğu bölgenin su ile temas etmemesine özen gösterilmelidir.

Banyoda yer edinen vitrifiye malzemelerinin suyun kullanım yüküne nazaran sıhhi döşem çapı kullanılmalıdır. çoğu zaman bu malzemelerin her birine ½” (Ø15 mm) anma çapında olan borular kafi gelmektedir. Bu borular inşaat vakitında banyo duvarının iç yüzeyinden sıva altı olarak döşenmelidir.

Banyo için kullanılan vitrifiye malzemelerde Ø100’luk boru hattı klozet gideri için bırakılmalıdır. Diğerleri için ise Ø50’lik boru hattı yeterli gelecektir. Banyoda borular dikey olarak döşenecek ise bu borular sıva altına döşenmelidir. Yatay atık su boruları ise bitmiş olan döşeme altında kalmalıdır.

Wc

hela mutlaka banyodan ayrı bir şekilde düşünülmelidir ve çok iyi havalandığından emin olunmalıdır. Tuvaletlerde alaturka tuvalet taşı devamlı kullanılan bir vitrifiyedir. Tuvaletin çıkış kısmına da mutlaka bir lavabo ilave edilmelidir. Bunun sebebi tuvaletin kullanımından sonra hijyenin sağlandığından emin olunmasıdır.

Taharet musluğu boru çapı, rezervuar doldurma borusu çapı ve alaturka hela taşı ½” (Ø15 mm) ölçülerinde kullanılmalıdır. ½” (Ø15 mm) ‘lik boru lavabo musluğu için yeterli gelir.

Tuvalette, tuvalet taşının yanı sıra derhal yanında temizlik için bas bağlantısı ile lavabo için atık su ağzı ne olursa olsun bırakılmalıdır. Tuvalet taşı için Ø100’lük boru ağzı ve Ø50’lik boru ağzı da lavabo için yeterlidir.

Bas için ise spiral boru ile bağlantı yapılmalıdır. Bağlantı esnasında wc taşının arka tarafındaki borunun ezilmemesine özen gösterilmelidir.

Mutfak

Mutfakta bilhassa ocak ve mutfak eviyesi bulunur. Bunun dışında buzdolabı, kahve makinesi, bulaşık makinesi, kızartma makinesi ve çırpıcı benzer biçimde makineler de bulunur. Bundan dolayı mutfak tesisatı yapılırken bu makinelerin varlığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Fakat mutfakta su ile direk olarak ilgili olan bulaşık makinesi ile eviyedir. Fakat bazı mutfaklara günümüzde kombi ve şofben de konmaktadır. ½” (Ø15 mm) borular ile boruların temiz su bağlantıları yapılmalıdır.

Şofben, bulaşık makinesi ve kombilerin sıcak su girişleri ½” dir. Fakat buna rağmen boru döşemının çapı ¾” çapında yapılmaktadır. Redüksiyonlar ile daha sonrasında bu çap ½” çapa düşürülür.

Atık su döşem bağlantıları ise n-bulaşık makinesi ile eviye içindir. Ø50 atık su boruları çapı yeterlidir.

Aksi takdirde boru kaplaması olan galvaniz kendi özelliğini kaybedip borunun korozyona uğramasına neden olacaktır.

Mutlak suretle borunun açılan dişi üzerine sızdırmalık araç-gereç sarılmalıdır. Bu malzeme teflon bant yahut keten olabilir. Fakat en iyi malzeme kendirdir. Teflon bant sadece silikon esaslı bir malzemedir. Bilhassa uzatma parçası, musluk ve vana şeklinde krom nikel kaplı olan malzemeler için teflon bant kullanılmalıdır.

Sızdırmazlık malzemesi sarılmış olan borunun dişine ek parça takılıp sıkılır. Ek parça fazla derece de sıkılmamalıdır çünkü fazla bir şekilde sıkılan ek parça çatlayabilir. Bu şekilde bir konum ise su kaçaklarına enden olabilir. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise borunun son iki dişinin sıkılmaması gerektiğidir. Boru birleşimi daha sonra kalan kendir temizlendikten sonrasında estetik bir şekilde güzel görünmesi sağlanmalıdır.